Vorige onderwerp :: Volgende onderwerp |
Auteur |
Bericht |
Frank Geregistreerde gebruiker
Geregistreerd op: 23-8-2006 Berichten: 1847 Woonplaats: Reuver
|
Geplaatst: Ma Okt 24, 2016 17:12 Onderwerp: Vreemde dingen spelen zich af in een ontwikkeltank |
|
|
Uit nieuwsgierigheid heb ik onlangs een pakketje Rollei Superpan 200 aangeschaft.
Allereerst viel me op, dat het strookje, dat rond het ongebruikte rolletje zit niet te verwijderen is zonder de aanloopstrook te beschadigen, wat dan weer een probleem geeft bij het in de camera zetten van de film. Uiteindelijk heb ik de strook bij volgende films maar gewoon vertikaal doorgesneden en verder laten zitten. Met het risici, dat een deel van de strook toch loskomt en ergens in de camera schade aanricht. Niet handig en zo kan het ook niet bedoeld zijn.
Bij het inspoelen van de film in de ontwikkeltank viel me al op hoe extreem dun de film is. Dat is niet erg, kan zelfs een voordeel zijn, maar bij het spoelen, bleek van de 3 films, de bovenste bijna volledig uit de spoel losgekomen te zijn, de middelste half, terwijl de onderste nog keurig op z'n plaats zat. Ook dat was niet echt handig. Blijkbaar is de film zo dun, dat hij bij het kiepen van de tank uit de spoel komt. Jammer want het lijkt wel een interessante film.
Heeft iemand hier ervaring mee en of een oplossing voor?
Frank |
|
Naar boven |
|
 |
Paul Jenner Site Admin

Geregistreerd op: 19-8-2006 Berichten: 3266 Woonplaats: Zoetermeer
|
Geplaatst: Wo Okt 26, 2016 8:32 Onderwerp: |
|
|
Een ander tankje met spiraal lenen van iemand en dan kijken of het beter gaat ...
Paul. _________________ www.rolleiflexclub.nl
We've got everything you need - satisfaction guaranteed |
|
Naar boven |
|
 |
Frank Geregistreerde gebruiker
Geregistreerd op: 23-8-2006 Berichten: 1847 Woonplaats: Reuver
|
Geplaatst: Wo Okt 26, 2016 11:30 Onderwerp: |
|
|
Dank voor het meedenken, maar ik ben de gelukkige bezitter van 4 tankjes en 7 of 8 spiralen. Naar schatting heb ik in mijn loopbaan >1000 filmpjes ingespoeld en ontwikkeld.
Dit ruikt naar een eigenschap van de film, hij is extreem dun, niet van het tankje of de spiraal. Misschien kiep ik wel te enthousiast, hoewel ik me vaak nog inhou.
Heeft iemand dit weleens meegemaakt, dat is de vraag.
Frank |
|
Naar boven |
|
 |
Tum Geregistreerde gebruiker

Geregistreerd op: 21-3-2007 Berichten: 2222 Woonplaats: Wouw
|
Geplaatst: Wo Okt 26, 2016 18:59 Onderwerp: |
|
|
Ik heb wel andere problemen met ingespoelde film, maar dit ben ik nog niet tegen gekomen. Heb de film ook nog niet gebruikt. _________________ http://www.richardtummers.nl |
|
Naar boven |
|
 |
Paul Jenner Site Admin

Geregistreerd op: 19-8-2006 Berichten: 3266 Woonplaats: Zoetermeer
|
Geplaatst: Wo Okt 26, 2016 21:33 Onderwerp: |
|
|
Ik snap niet waarom een film zich vrij kan vechten omdat ie dun is. Eenmaal goed ingespoeld zou hijtoch moeten blijven zitten zou je zeggen. Was hij wel goed ingespoeld of er stiekum al meteen naast gefloept ?
Ik probeer na het volledig inspoelen van een film altijd om hem nog wat verder de spiraal in te krijgen om te voorkomen dat hij mogelijkerwijs de uitgang weer weet te vinden tijdens het roteren. Ik doe dat soms door met de volle hand de buitenste laag van de film voorzichtig te omklemmen en dan de spiraal te draaien. Zou een film dan al naast een railsje zitten dan merk je dat met zo'n actie meteen. Nog nooit last van gehad.
Of is hij zo dun dat hij buigt over de breedte en dan naast het railsje floept ?
Ik kan me nog herinneren dat ik lang geleden weleens de Maco 400 film gebruikt heb. Dat was toen zo'n beetje de voorloper van de Rollei R3. Die Maco had ook een waardeloze drager, die krulde zo ontzettend als hij gedroogd was dat hij zichzelf meteen oprolde als je 3 beeldjes afknpte om te gaan opbergen. Misschien is deze Rollei film ook zo'n Oostblok product met zo'n lastige drager ?
Had je de hoekjes van de film eerst rond geknipt voordat je ging inspoelen ?
Kweenie, heb niet echt een oplossing voor je.
Paul. _________________ www.rolleiflexclub.nl
We've got everything you need - satisfaction guaranteed |
|
Naar boven |
|
 |
Frank Geregistreerde gebruiker
Geregistreerd op: 23-8-2006 Berichten: 1847 Woonplaats: Reuver
|
Geplaatst: Wo Okt 26, 2016 22:06 Onderwerp: |
|
|
Na zoveel films kan ik slapend films inspoelen, dus daar ligt het niet aan. Bovendien waren het 3 films boven elkaar. De bovenste er bijna helemaal uit, de volgende een klein stukje en de onderste niet. Ik vermoed dat het een combinatie is van de extreem dunne film, die overigens niet bijzonder krult en mijn kiepgedrag.
Maar dat ga ik testen.
Frank |
|
Naar boven |
|
 |
Jonnie88 Geregistreerde gebruiker
Geregistreerd op: 14-6-2008 Berichten: 1247
|
Geplaatst: Do Okt 27, 2016 21:38 Onderwerp: |
|
|
Rollei Superpan en aanverwante films (bijv. Rollei Retro 80s) zijn inderdaad dunner dan de meeste andere films. Het is geen oostblok produkt maar wordt nog bij Agfa Gevaert gemaakt als aerial film.
Ik heb deze zelf nog niet in 120 formaat ontwikkeld, alleen in KB en dat ging prima.
Helaas heb ik ook geen idee hoe een film uit de rails kan komen.
Jon |
|
Naar boven |
|
 |
Rob Agterberg Geregistreerde gebruiker

Geregistreerd op: 21-11-2006 Berichten: 86 Woonplaats: Utrecht
|
Geplaatst: Vr Okt 28, 2016 20:33 Onderwerp: |
|
|
Bij 6x6 zijn dunne films wel lastig in te spoelen.
Ik gebruik meestal Kodak 400TX, Kodak400TMax en soms Fomapan.
Van deze films heeft Kodak 400TMax een duidelijk dikkere drager
en dat gaat een stuk soepeler.
Rob |
|
Naar boven |
|
 |
Clemens Geregistreerde gebruiker

Geregistreerd op: 27-2-2014 Berichten: 824 Woonplaats: Groningen
|
Geplaatst: Za Okt 29, 2016 9:36 Onderwerp: |
|
|
Meestal heb ik Kodak films. De tMax100 droogt heel mooi vlak op. Maar ook bij beethouden van een strook van 3 is het fijn te verwerken. Onlangs een Fuji Astia geprobeerd, waar werd helemaal 'gek' van de slappe drager en het krullen. Vond het om die reden een rot film, terwijl de resultaten bij afdruk en scan heel positief waren. Met inspoelen (ik gebruik RVS spoel en kindermann tank) weinig problemen als is de kans op knikken wel groter bij een Astia.
Nog even op internet de dikte opgezocht van de drager van deze 2 films. Maar die was meet technische hetzelfde.
. _________________ Beter 1 Rolleiflex in de hand, dan 10 op de Ebay/Marktplaats/Vitrinekast. |
|
Naar boven |
|
 |
Jonnie88 Geregistreerde gebruiker
Geregistreerd op: 14-6-2008 Berichten: 1247
|
Geplaatst: Za Okt 29, 2016 12:07 Onderwerp: |
|
|
Clemens schreef: | Onlangs een Fuji Astia geprobeerd
|
Zelf diafilm ontwikkeld?
Jon |
|
Naar boven |
|
 |
Frank Geregistreerde gebruiker
Geregistreerd op: 23-8-2006 Berichten: 1847 Woonplaats: Reuver
|
Geplaatst: Za Okt 29, 2016 15:04 Onderwerp: |
|
|
Zojuist nog een rol Rollei Superpan in bad gedaan, nu 1 rol in het tankje en mijn normale procedure gevolgd. Bleef keurig in de spiraal zitten.
Heeft blijkbaar toch iets te maken met de combinatie film en meer films in een tank. Op de hogere films zullen andere krachten uitgeoefend worden dan op de onderste. Anders kan ik het ook niet verklaren.
Voor de goede orde, normaal gebruik ook ik meestal De gebruikelijke Kodak en Ilford films, vaak ook 3 rolfilms in een tank en nooit een vuiltje aan de lucht.
Frank |
|
Naar boven |
|
 |
Han Geregistreerde gebruiker

Geregistreerd op: 30-8-2006 Berichten: 1572 Woonplaats: Gelderland
|
Geplaatst: Za Okt 29, 2016 15:12 Onderwerp: |
|
|
Wellicht is het toch toeval en is het misschien bij het inspoelen van de film al mis gegaan. Op het moment dat er vloeistof bij de film komt zet de filmemulsie iets uit en wordt deze ook wat 'plakkeriger'. Het wordt dan een hele kunst om deze uit de spoel te krijgen. Of je moet als een gek die tank geschud hebben, anders kan ik het ook niet verklaren. |
|
Naar boven |
|
 |
Paul Jenner Site Admin

Geregistreerd op: 19-8-2006 Berichten: 3266 Woonplaats: Zoetermeer
|
Geplaatst: Za Okt 29, 2016 15:18 Onderwerp: |
|
|
Ik verdenk Frank van dat laatste.
Zeker Led Zeppelin op de radio en dan even woest schudden ?
Ja ja, leer mij ze kennen, die natte doka rakkers ...
Paul. _________________ www.rolleiflexclub.nl
We've got everything you need - satisfaction guaranteed |
|
Naar boven |
|
 |
Frank Geregistreerde gebruiker
Geregistreerd op: 23-8-2006 Berichten: 1847 Woonplaats: Reuver
|
Geplaatst: Za Okt 29, 2016 15:24 Onderwerp: |
|
|
Dat het bij 2 van de 3 films bij het inspoelen al mis ging, kan ik me gezien mijn ervaring niet voorstellen
Dat schudden daar kan ik wel wat bij voorstellen. Maar dan ligt het toch aan de film, want dit is de eerste, die bezwaar maakt.
Typisch een gevalletje voor standontwikkeling dus. |
|
Naar boven |
|
 |
Paul Jenner Site Admin

Geregistreerd op: 19-8-2006 Berichten: 3266 Woonplaats: Zoetermeer
|
Geplaatst: Za Okt 29, 2016 15:27 Onderwerp: |
|
|
Standontwikkeling kun je in combinatie met yoga doen
Paul. _________________ www.rolleiflexclub.nl
We've got everything you need - satisfaction guaranteed |
|
Naar boven |
|
 |
|